زمان از زاویه نگاه بانکداران

آیا زمان برای ما و بانکداران به یک شکل می‌گذرد؟

چگونه چند برگه کاغذ رنگی و چند عدد دیجیتالی، تبدیل به مهم ترین بخش زندگی ما انسان ها شده است؟

چگونه این تکه کاغذها و صفر و یک های کامپیوتری چنین قدرتی دارند که می‌توانند ما را مجبور کنند تا 12 ساعت در روز کار کنیم به امید اینکه روزی از آنها تعداد بیشتر داشته باشیم؟

آیا می‌شود زمان را فروخت و بابتش پول گرفت؟ آیا برای بانکداران هم همینطور است؟

ما برای به دست آوردن پول چقدر کار و تلاش می‌کنیم؟. تمام کارهایی که برای به دست آوردن پول انجام می‌دهیم درواقع تمام کارهایی که در طول روز می‌کنیم فروختن زمان در ازای پول است. یعنی پول بهای عمر و زمان ماست. به تعبیر دیگر ما دارایی ها و خدمات را با پول نمی‌خریم بلکه با زمان و عمری که صرف به دست آوردن پول می‌کنیم می‌خریم.

حال یک بانکدار را تصور کنید هر زمان اراده کند پول خلق و در اختیار خودش قرار می‌دهد. یک بانکدار همان کار را در همان لحظه ای که اراده کند می‌تواند انجام دهد و لازم نیست قبل از آن عمری را صرف به دست اوردن پول کند. در واقع بانکداران لازم نیست 24 ساعت در روز کار کنند. آنها پول خلق می‌کنند. دارایی ها را می‌خرند. به وسیله تورمی که خود ساخته اند قیمت دارایی های شان افزایش پیدا می‌کند و به همین راحتی کسب سود می‌کنند و نیازی به زحمت زیادی هم ندارند. 

اگر فیلم in time ساخته اندرو نیکول را دیده باشید خیلی راحت متوجه هرآنچه قصد گفتنش را دارم خواهید شد. این فیلم به زیبایی کارکرد واقعی نظام مالی و بانکی را به تصویر می‌کشد. 

صاحبان زمان در فیلم این تایم همان بانکداران هستند و هر زمان بخواهند به راحتی می‌تواند زمان ما را بی ارزش کنند. تو گویی کنترل زمان را دست دارند و هروقت اراده کنند تمام زمان و دست‌رنج تمام عمر مارا نیز می‌خرند. زمان صرفا برای ما پدیده ای مقدس و جان مایه‌ی زندگی است. وقتی بانکدار چیزهایی که برای ما آرزوست را به راحتی در اختیار دارد پس در واقع زمان را هم خریده است. این فیلم به زیبایی نشان می‌دهد که زندگی از زاویه زمان بین ما انسان های معمولی و بانکداران چقدر با یکدیگر متفاوت است. همچنین به زیبایی نشان میدهد که اگر کسی بخواهد جاودانه شود ادم های زیادی باید بمیرند؛ این پیام اصلی نظام نوین بانکی و فیلم in Time است.

هرچقدر هم بگویند پول همان زمان است و زمان همان پول، تا این فیلم را نبینید باور نمی‌کنید.

 

این نوشته به مرور کامل تر خواهد شد..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *